باراک اوباما نسبت به رشد «ناسیونالیسم خام» در جهان هشدار داد


e6e5d071-0437-40d3-871a-6f853b2d9dd4_w987_r1_s1

باراک اوباما (چپ) همراه با الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان.

رییس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۵ آبان در یونان، نخستین مقصد از آخرین سفر خارجی‌اش، نسبت به رشد «ناسیونالیسم خام» در جهان هشدار داد و در عین حال گفت که رهبران جهان باید به نگرانی‌های اقتصادی مردم توجه نشان دهند.

باراک اوباما در یک نشست خبری مشترک با الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان، اظهار داشت: «ما باید در برابر نضج گرفتن نوعی ناسیونالیسم نارس یا هویت قومی یا قبیله‌گرایی که حول محور «ما» و «آنها» شکل می‌گیرد موضع‌گیری کنیم».

وی با اشاره به پیروزی دونالد ترامپ گفت رهبران جهان باید به هراس‌های واقعی مردم از نابرابری و سهیم نشدن در روند اقتصادی شدن جهان توجه کنند.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: «هر چه موثرتر و قاطع‌تر با این مسائل برخورد کنیم احتمال جهت‌گیری این هراس‌ها به سمت سیاست‌های غیرسازنده که ممکن است مردم را در برابر یکدیگر قرار دهد کمتر خواهد شد».

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای اوباما گفت پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا و رای مثبت به برگزیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا منعکس کننده این ضرورت است که باید «هراس مردم از اینکه فرزندان‌شان زندگی به خوبی آنها نخواهند داشت را جدی گرفت».

وی در مورد «نسخه‌های پیشنهادی» برای پاسخگویی به نارضایتی‌ها و خشم مردم که در انتخابات آمریکا منعکس شد اظهار تردید کرد و در دفاع از عملکرد هشت ساله خود گفت ما با معضلات اقتصادی برخورد قاطعی داشتیم «و بدون شک امروزه وضع اقتصادی آمریکا بسیار بهتر است».

او افزود برخی از شعارهایی که در انتخابات آمریکا مطرح شد «بسیار نگران کننده هستند و لزوما با واقعیات ارتباطی ندارند».

نخست‌وزیر یونان نیز در این نشست خبری گفت ترجیح می‌دهد برخلاف برخی از رهبران اروپایی به سرعت از دونالد ترامپ انتقاد نکند و افزود احتمالا روش او در مقام ریاست‌جمهوری با «مواضع ستیزه‌جویانه» او در دوره کارزار انتخاباتی متفاوت خواهد بود.

او پیش بینی کرد که در کوتاه مدت «در مناسبات اتحادیه اروپا و یونان با آمریکا تغییرات بزرگی روی نخواهد داد».

باراک اوباما در گفت‌وگو با رییس‌جمهوری یونان هم در خصوص تعهد آمریکا به ناتو به رهبران یونان تضمین داد و گفت هم دمکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان اهمیت این پیمان را درک می‌کنند.

پروکوپیس پاولوپولوس رییس‌جمهوری یونان نیز ضمن تشکر از حمایت باراک اوباما از مردم یونان در دوران بحران اقتصادی گفت مطمئن است که «دونالد ترامپ نیز این روش را ادامه خواهد داد».

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات با توجه به اظهار نظرهای او در مورد احتمال خروج آمریکا از پیمان ناتو در میان رهبران اروپایی نگرانی‌های فراوانی ایجاد کرده است.

تضمین‌های اوباما در مورد اهمیت ناتو تلاشی برای تخفیف نگرانی‌ها در مورد آینده این پیمان است. اما معلوم نیست تا چه حد تاثیرگذار باشد. چون طی ماه‌های گذشته و همزمان با کارزار انتخاباتی در آمریکا، باراک اوباما در گفت‌وگوهای خصوصی و علنی به رهبران جهان تضمین می‌داد که دونالد ترامپ به پیروزی نخواهد رسید. ولی در نهایت چنین نشد.

این اولین سفر یک رییس‌جمهوری آمریکا به یونان از سال ۱۹۹۹ است. همزمان با این دیدار دو روزه اقدامات امنیتی شدیدی در یونان به اجرا گذاشته شد.

گروه‌های آنارشیست و چپگرا بعدازظهر سه‌شنبه در اعتراض به سفر آقای اوباما تظاهرات کرده و یک گروه آنارشیست مسلح برای برهم زدن نظم در جریان این دیدار، «حمله و ایجاد درگیری» را تبلیغ کرده است.

اوباما قرار است روز چهارشنبه از آکروپولیس دیدار کند و در مورد دمکراسی و جهانی‌سازی سخنرانی کند. او روز چهارشنبه به برلین سفر خواهد کرد و از آنجا به پرو می‌رود.