ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز شد: از داوطلبین کراواتی تا وعده‎ی حقوق ۱۵ میلیونی


  • وزیر کشور در سخنانش گفته، تمام دستگاه‌ها در نظر دارند یک انتخابات کاملاً آرام برگزار شود.
  • معاون وزیر کشور تهدید کرده با هر مورد امنیتی با قاطعیت برخورد می‌شود.
  • استقیال شهروندان عادی با شمایل و وعده‌های عجیب و غریب زیاد است.
  • یکی از داوطلبین گفته از جانب خدا مامور است تا رییس جمهور شود.
  • یکی دیگر از داوطلبین وعده حقوق ۱۵میلیونی به هر ایرانی را داده.

طبق اعلام وزارت کشور در ایران از صبح امروز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری در ستاد انتخابات آغاز شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی در آغاز روند ثبت نام انتخابات داوطلبان در سخنانی ابراز امیدواری کرد که مسؤولان اعم از مجریان و ناظران، رادیو و تلویزیون، ‌نیروی انتظامی و قوه قضاییه با رعایت بی‌طرفی و مرّ قانون، برای افزایش مشارکت و برگزاری انتخابات سالم و قانونی همکاری کنند.

او خطاب به مردم گفت که وزارت کشور، شورای نگهبان و مجلس برگزاری یک انتخابات «کاملاً آرام»، قانونی، ‌سالم و با شکوه را تدارک دیده‌اند.

به گفته‎ی رحمانی فضلی ثبت نام روز ۲۶ فروردین تمام می‌شود و وزارت کشور ۲۷ فروردین مدارک داوطلبین را به شورای نگهبان تحویل می‌دهد و شورای نگهبان ۵ روز فرصت دارد تا صلاحیت نامزدها را بررسی کند، که این مهلت قابل تمدید است.

طبق اعلام او تبلیغات ریاست جمهوری نیز هشتم اردیبهشت آغاز می‌شود.

او تاکید کرد که کمیته بررسی تبلیغات در وزارت کشور طبق قانون تشکیل خواهد شد و مسؤولیت آن رسیدگی نظارت به موارد تخلف از قانون در تبلیغات انتخاباتی و ارجاع آن به کمیته رسیدگی به تخلفات در قوه قضاییه است.

سردار پاسدار حسین ذوالفقاری معاون انتظامی وزیر کشور در سخنانی به خبرنگاران گفته با موارد ضدامنیتی در انتخابات برخورد قاطع می‌کنیم و گرچه تاکنون تخلفی نبوده، اما آسیب‌ها را مورد توجه قرار دادیم و لحظه به لحظه مسائل داخلی و خارجی را مورد رصد و کنترل قرار داده‌ایم.

او تاکید کرد، هرکاندیدایی که بخواهد کار تبلیغاتی در فضای مجازی انجام دهد، فرقی با فضای واقعی ندارد و باید با مشخصات کامل و رعایت قانون و اخلاق باشد.

مصطفی میرسلیم رییس شورای مرکزی حزب موتلفه از اولین چهره‌هایی بود که برای ثبت‌نام به وزارت کشور رفت. او که لباس کارکنان شرکت «ایران خودرو» را به تن داشت، صراحتاً اعلام کرد [ائتلاف اصولگرایان] جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) را به لحاظ اخلاقی قبول دارد، اما به لحظ ساز و کار نه. همچنین تاکید کرد نامزد حزب موتلفه است و رقیب اصلی او در انتخابات حسن روحانی است.

او مدعی شده «من نیامده‎ام حقوق نجومی بگیرم، من نیامده‌ام سهمی برای خود و اطرافیانم مطالبه کنم. آمده‌ام حقوق معطل مانده شما را بگیرم».

شهروندان عادی استقبال زیادی از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهور کرده بودند.

کانال خبری «قلم نیوز» تصویر مردی با ریش بلند سفید و شال دور کمر را منتشر کرد که برای ثبت‌نام به ستاد انتخابات آمده بود و قسم می‌خورد که اگر رد صلاحیت نشود که ۲۲ میلیون رأی دارد.

مرد میانسال دیگری با کراوات قرمز داوطلب ثبت نام شده بود و وعده می‌داد که به هر نفر ماهی ۱۵ میلیون تومان پرداخت خواهد کرد.

رسول اللهیاری داوطلبی بوده که هنگام ثبت نام گفته از طرف خدا مامور شده تا با ریيس جمهور شدن مردم را نجات بدهد.

قاسم شعله‌سعدی از زندانیان سیاسی و نماینده شیراز در مجالس دوره سوم و چهارم از داوطلبین ثبت نام در انتخابات بود که او نیز با کراواتی به ستاد انتخابات مراجعه کرد که زندانیان سیاسی برای او درست کرده بودند.

خبرآنلاین نوشته شعله‌ حاج‌میرفتاح تبریزی، دارنده مدرک دکترای علوم سیاسی از ایتالیا، نخستین زنی است که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

خبرگزاری تسنیم گزارش داد که مهدی هاشمی، نماینده سابق تهران در مجلس به عنوان رئیس ستاد انتخابات ابراهیم رئیسی در استان تهران انتخاب شده است. او رئیس سابق کمیسیون عمران مجلس در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و مدتی نیز سرپرست وزارت کشور بود.