علت حرام بودن ريش تراشی در اسلام چيست؟


Screen Shot 2018-06-23 at 14.41.22.png

ريش به قدري در اسلام اهميت دارد كه اگر كسي ريش ديگري را بكند طوريكه ريش او به طور كلي از بين برود ، بايد ديه كامل بپردازد و اگر قسمتي از ريش روييد و قسمت ديگر نروييد ، بايد يك سوم ديه را بدهد. از امام… صادق نقل شده است كه اميرالمؤمنين در مورد كسي كه ريش ديگري را از بين ببرد به طوريكه اصلا نرويد ، حكم كردند كه بايد ديه كامل بپردازد و اگر قسمتي از آن روييد بايد يك سوم ديه را بپردازد. امام خميني هم در تحرير الوسيله ، ج 2 ، بحث ديه موي سر و ريش ، همين فتوي را می دهد.
اما چرا ؟ علت حرام بودن ريش تراشي چيست؟؟دلايل فرا علمي آن را در احاديث زير بيابيد.
رسول خدا فرمود:پروردگار من دستور به گذاشتن ريش و كوتاه كردن سبيل داده است.و نيز فرمود : سبيل هايتان را كوتاه نماييد و محاسن (ريش) خود را بلند نگاه داريد و خود را شبيه يهوديان مگردانيد.
و باز هم به نقل از او : مجوسان ريش هاي خود را مي تراشند و سبيل ها را بلند نگه مي دارند .ولي ما مسلمين سبيل هاي خود را كوتاه و محاسن را بلند نگه مي داريم و داشتن ريش و كوتاه كردن سبيل مطابق با فطرت انساني ست.(؟؟؟؟!!!؟؟؟؟) و فرمود كسي كه خود را شبيه غير مسلمان در آورد از ما نيست.
رسول خدا:

Screen Shot 2018-06-23 at 14.41.37.png
محاسن را از ته زدن يك نوع مثله است و كسي كه خود را شكنجه و اذيت كند لعنت خداوند بر او باد .
ده عمل زشت و گناه باعث نابودي قوم لوط شد ، كه دو عمل از آنها تراشيدن ريش و بلند كردن سبيل ها بود .
شانه زدن ريش ها ، رزق و روزي را زياد مي كند .
مو و (ريش) زيبا لباسي است كه خداوند داده ، بنابراين آن را گرامي بداريد.
حبابه والبيه مي گويد :حضرت علي را جلوي لشكري ديدم در حالي كه با تازيانه دو سري فروشندگان ماهي بي فلس را كه فروش آنها حرام بود ، مي زد و مي فرمود : اي فروشندگان ماهي هايي كه مسخ شده بني اسرائيل اند و اي لشكر بني مروان.
فرات بن احنف سؤال كرد:لشكر بني مروان جه كساني هستند؟؟حضرت فرمود:آنها گروهي بودند كه ريش هاي خود را مي تراشيدند و سبيل هاي خود را تاب مي دادند و در اثر اين دو گناه مسخ شدند و به شكل حيوانات در آمدند.
از امام صادق منقول است:
شانه كردن موي سر و ريش غم و غصه و وبا را از بين مي برد.
شانه كردن ريش دندانها را محكم مي كند.
شانه كردن موي سر( و ريش ) بلغم را دفع مي كند و باعث از بين رفتن فقر و درد مي شود. و نيز ايشان در تفسير آيه 31 سوره اعراف كه مي فرمايد :

Screen Shot 2018-06-23 at 14.42.05.png

زينت خود را در هنگام مسجد رفتن همراه داشته باشيد ،فرمود : شانه كردن ، مو (و ريش) را زيبا مي نمايد و باعث بر آورده شدن حاجت مي گردد.
و اينبار در مورد اندازه ريش از امام صادق منقول است كه : كسي كه ريش او بلند تر از يك قبضه دست باشد ، جايگاهش در جهنم خواهد بود.
و اما سبيل و عواقب بلند نگه داشتن آن(؟؟؟!!!؟؟؟)
رسول الله فرمود:
سبيل خود را بلند نگه نداريد زيرا شيطان آنجا را جايگاه خود قرار مي دهد و در آنجا مخفي مي شود.
يا علی ، كسي كه سبيل خود را كوتاه نكند ، مسلمان واقعي نيست ، شفاعت ما شامل حال او نمي شود ، هميشه مورد لعن خدا و فرشتگان است ، دعاي او اجابت نمي شود و در هنگام قبض روح با سختي روحش از بدن جدا مي شود ، عذاب او در قبر بسيار سخت است ، براي هر موي سبيل مارها و عقرب ها بر او مسلط مي شوند ، تا قيامت در قبر عذاب مي شود و هنگامي كه از قبرش خارج مي شود در پيشانيش نوشته شده كه اين شخص اهل جهنم است.

7 نظر برای “علت حرام بودن ريش تراشی در اسلام چيست؟

 1. خیلی وقت پیشا تو یه کتابی خوندم شیطان بعد از مخالفت با خدا ریشش رو تراشید به خاطر همین ریش تراشی در اسلام حرام شد 😂😂😂😂

  لایک

 2. تمام کتب به اصطلاح آسمانی کپی اشتبهای از » اوستاست » اوستا یک‌کتاب اخلاقی و معنوی بوده برای رستگاری آدمی و زرتشت هم هیچگاه مدعی پیامبری نداشته ،‌حال اگر از این کتاب خودِ مغها سوء استفاده کردند و اینکه با حمله ی اسکتدر نیمی و با حمله ی اعراب بیشتر این کتاب سوخت اما ره اوردش برای بشر انسانیت بوده و تمام کتب به اصطلاح اسمانی از روی آن کپی و با توجه به طمع ملتها کم و زیاد شده

  لایک

 3. من موندم که چطور این مزخرفات را آن زمان بخور ایرانیان میدادندمحمدیک روانپزشکی بودحالاخیلی ازمزخرفاتش را حذف کردند وگردنه زودتردستش رومیشد.

  لایک

 4. ریش هر چه بلند گردد نکوست،
  نصفش تو کون خود،
  نصفش تو کون دوست.

  لایک

 5. راجع به تحريك شدن هم حديث داريم و راجع به قدرالنساء چرا صحبت نكردي

  لایک

 6. این حجم از اراجیف بی پایه واثبات نشدنی مایه خجالته بشریته.بنظرمن روشنفکران راستین جهانی بایدباهمکاری بزرگان روانشناسی وروان درمانی جهان،یه فکراساسی برای حل ریشه ای و پاک کردن این مزخرفات از بخش قابل توجهی ازجامعه انسانی بکنندچون شاسکولائی که این چیزاروباورمیکنن،دیگه ازترس عذاب قبروآخرت!!! حاضرنمیشن واقعیتهای علمی وآزمایشگاهی رو بشنوندیاباورکنند.

  لایک

 7. الان تو کشورهای پیشرفته هم خانومها صورتشون رو مثل آقایون با طیغ اصلاح میکنند، ثابت شده اصلاح صورت با طیغ باعث جوان موندن پوست میشه

  لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.